Ders Çalışırken Veriminizi Arttıracak Yöntem: Pomodoro

Ders Çalışırken Veriminizi Arttıracak Yöntem: Pomodoro

21 Ağustos 2020

Ders Çalışırken Veriminizi Arttıracak Yöntem: Pomodoro

 

Ders çalışırken odaklanma problemi mi yaşıyorsunuz? Ya da sevmediğiniz bir ders olduğunda çalışmak gözünüzde büyüyor, bir türlü başlangıç yapamıyor musunuz? İşte bu sorunlarınızı ortadan kaldıracak bir yöntem var. 

 


Aslında birçoğunuz daha önce bu yöntemi duydunuz fakat çok dikkat etmediniz. Ders çalışırken zamanı ve zihninizi etkin kullanmanızı sağlayacak bu yöntemin adı “ Pomodoro Tekniği.”

 

Gördünüz mü? Bu yöntemi zaten bildiğinizi söylemiştik. Gelin birlikte bu tekniği neden ve nasıl kullanacağımızı konuşalım.

 

Pomodoro Tekniği Nedir?

 

İtalyanca domates anlamına gelen pomodoro 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalardan oluşan bir çalışma yöntemidir.

 

Bir domates bizi nasıl motive edebilir diyorsanız hemen cevap verelim.

 

Francesco Cirillo tarafından keşfedilen bu yöntem; odak noktamızı kaybetmeden verimli çalışmamızı sağlıyor.

 

Gün içerisinde bitirmemiz gereken konuları 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalara bölüyoruz. Toplamda 30 dakikalık bir çalışma setleri oluşturuyoruz. Her bir 4 setten sonra daha uzun molalar veriyoruz. 4 setlik bir çalışma sonunda 20 dakikalık mola vererek zihnimizi dinlendiriyoruz. Böylece gün sonunda 6 - 8 saat aralığında verimli bir şekilde çalışmış oluyoruz.

 

Başlarda bu durum korkutucu gelebilir. “Nasıl yani 8 saat ders mi çalışacağım?” diye sormanız çok normal ama endişelenmeyin. 

Pomodoro yoğun bir çalışma programı yerine bol molalı bir çalışma programı oluşturmanızı sağlar. Öyle ki zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.

 

Pomodoro Tekniği’nde önemli olan çalışmak için kullandığınız 25 dakikalık dilimde dikkatinizi dağıtacak objelere yer vermemeniz. 

 

Etrafta dikkatinizi dağıtan ne varsa kaldırın. 

 

Unutmayın, 25 dakika boyunca tüm dikkatinizi çalışmanız gereken konuya vermelisiniz. 25 dakika çalıştınız sırada 5 dakikalık molanız var. Mola anında asla ama asla çalıştığınız ders konusunda düşünmüyorsunuz. 

 

Zamanı sadece kendinize ayırmalısınız.

 

Neden Pomodoro Tekniği ile Çalışmalısınız?

 

Sabah uyandığınız andan gece yatacağınız ana kadar birçok farklı uyarıcıya maruz kalıyoruz. Mesela gün içerisinde arkadaşlarınızdan kaç tane bildirim geliyor düşündünüz mü? Şöyle bir göz ucuyla bakayım derken zaman su gibi geçiyor. 

 

Zamanı verimli bir şekilde kullanabilmek için Pomodoro Tekniği’ne başvurmanız gerekir.

 

Lise birikimlerinizden oluşan YKS, üniversite ve gelecekteki kariyeriniz için büyük bir adım. Bu kadar geniş kapsalımlı bir sınava çalışmak hâliyle hiç kolay değil. Her bir dersten bitirmeniz gereken onlarca konu, çözmeniz gereken yüzlerce soru var. Pomodoro Tekniği, bu konularla başa çıkmanızı sağlayarak bedenen ve zihnen aşırı yorulmanızı önleyen bir çalışmanızı programı sunar.

 

Biz de çalışmalarınıza destek olmak adına kendimize bu yöntemi örnek aldık ve TYT Poster Notlar serisini hazırlarken Pomodoro Tekniği’ne bağlı kaldık. Böylece Poster Notlar ile 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalar ile YKS çalışmalarınızda verimi yakalayabilirsiniz.

 

Ayıca Poster Notlar’ın çözümlü videolarını izleyerek konu tekrarlarınızı destekleyebilirsiniz. 

 

Hadi yeni dönemde başarı için Pomodoro Tekniği ve Poster Notlar’ı deneyin!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.